Dzisiejsze czasy ewidentnie zmuszają nas do większego wysiłku intelektualnego, skupienia myśli, uwagi i percepcji – głównie w pracy zawodowej, choć nie tylko. Jednocześnie w ciągu dnia zbyt często w załatwianiu różnorakich codziennych spraw towarzyszą nam dodatkowo pośpiech, stres i napięcie nerwowe. Co więcej, nader często spotyka nas w pracy lub podczas odwiedzin w urzędach także niekompetencja innych osób – to tylko dodatkowo potęguje frustrację. Znasz to uczucie? Czy obserwujesz je jedynie u znajomych, czy również u siebie?
Środowisko, w którym żyjemy, praca i rodzina stawiają przed nami coraz większe wymagania, którym czasami trudno jest sprostać. Jakże często przeciążeni obowiązkami zawodowymi i domowymi reagujemy brakiem cierpliwości albo wręcz zdenerwowaniem. To po prostu skutki ekspozycji na stres – nader często długotrwały. Tymczasem psychiczne skutki stresu, w tym stresu zawodowego, szeroko opisują opublikowane raporty lekarskie jednostek naukowych (przykładowo Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie). Warto zatem zadbać, aby wspomóc organizm m.in. uzupełniając dietę w składniki zapewniające jego prawidłowe działanie i funkcjonowanie – aby utrzymać prawidłową odpowiedź organizmu na stresu w naszym życiu.
Powyższe elementy charakteryzujące obecny styl życia przekładają się na trwanie w permanentnym napięciu nerwowym, w ciągłym stresie. Stąd bardzo istotne dla naszego organizmu jest utrzymanie jego zdrowej równowagi (tzw. homeostazy), w tym zachowanie prawidłowej i zdrowej reakcji na zewnętrzne stresory. Należy pamiętać, że jesteśmy częścią natury i do prawidłowego działania potrzebujemy również odpoczynku i relaksu- długotrwały stres jest dla nas nieodpowiedni. Warto w ramach codziennej rutyny uwzględnić działania wspomagające nasze prawidłowe funkcjonowanie w sytuacjach stresujących, jak również skutecznie wspierające stan relaksu, odprężenia przy nadmiernym napięciu nerwowym. Istotne jest także, by zwrócić uwagę na wsparcie pozytywnego nastroju, zachowanie zdrowego i kojącego snu i utrzymanie wyciszonego umysłu.
Pamiętajmy, iż w tych trudnych okresach, warto poszukać uzupełnienia diety w produkty zawierające naturalne surowce, także w formie ekstraktów. Takie składniki obecne są właśnie w suplemencie diety NervoCalm forte:
ekstrakt z liści melisy lekarskiej – melisa (Melissa officinalis) wykazuje działanie wspomagające uspokojenie, wspiera funkcje poznawcze, przyczynia się do zachowania równowagi psychicznej i pomaga w utrzymaniu zdrowego snu, dodatkowo pozwala utrzymać pozytywny nastrój;
ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego – chmiel (Humulus lupulus) działa łagodnie wspomagając funkcjonowanie układu nerwowego w uspokojeniu, pomaga zachować zdrowy sen, stosowane jako uzupełnienie diety m. in. w stanach napięcia nerwowego;
ekstrakt z korzenia różeńca górskiego – różeniec górski (Rhodiola rosea) przyczynia się do prawidłowego krążenia krwi, co jest związane z utrzymaniem optymalnej wydajności i reaktywności mózgu zapewniając odpowiednią aktywność umysłową i poznawczą, pomaga organizmowi przystosować się do stresu emocjonalnego, wysiłku fizycznego, wspiera zdrowe działanie układu nerwowego, zmniejszając uczucie zmęczenia i znużenia;
witaminy i składniki mineralne, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego – jak chociażby tiamina (witamina B1), witamina B6 i niacyna (witamina B3), które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomagają w poprawnym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.
Dzięki bogatej kompozycji ekstraktów ze znanych surowców roślinnych, skład suplementu diety NervoCalm forte wydaje się być idealnym uzupełnieniem diety dla osób, które zmuszone są funkcjonować w sytuacjach stresowych.
Artykuł opracował dr farm. Marek Malinowski
Piśmiennictwo:
Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, Warszawa 1998
Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa, PWN, Warszawa 2000
Ocena właściwości uspokajających wybranych wyciągów roślinnych. Postępy Fitoterapii 3/2004