Pośpiech, wszechobecne stresory: załatwianie, setek codziennych spraw, środowisko, w którym żyjemy, praca i rodzina – wszystkie te czynniki stawiają przed nami coraz większe wymagania, którym czasami trudno jest sprostać. I tu pojawia się potrzeba wsparcia organizmu i uzupełnienia rutynowej diety. Stale funkcjonując pod wpływem napięcia nerwowego i presji czasu, warto zadbać o wspomaganie zdrowego procesu zasypiania, zapewnić sobie optymalny i zdrowy sen, a jak uda nam się już zamknąć oczy - prawidłową regenerację organizmu.
W tych trudnych chwilach, kiedy świat dookoła pędzi, z pomocą przychodzi naturalne wspomaganie funkcjonowania organizmu ziołami - szeroko opisanymi w literaturze naukowej i podręcznikach akademickich takich jak np.: „Farmakognozja” i „Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa”. Wszak to właśnie specjalnie wyselekcjonowane rośliny zielarskie są od wieków znane z łagodnego działania utrzymującego organizm w równowadze; wyciszają i wspierają proces ukojenia nerwów, pozwalając przy tym zachować spokojny, relaksujący sen.
Warto zwrócić się ku znanej od dawna melisie lekarskiej, chmielowi i męczennicy, których ekstrakty są obecne w licznych produktach dostępnych w aptekach – w tym również w suplemencie diety NervoCalm Sen.
Wskazane rośliny wykazują szereg opisanych w literaturze naukowej właściwości:
liście melisy lekarskiej – melisa (Melissa officinalis) wykazuje działanie wspomagające uspokojenie, wspiera funkcje poznawcze, przyczynia się do zachowania równowagi psychicznej i pomaga w utrzymaniu zdrowego snu, dodatkowo pozwala utrzymać pozytywny nastrój;
szyszki chmielu zwyczajnego – chmiel (Humulus lupulus) działa łagodnie wspomagając funkcjonowanie układu nerwowego w uspokojeniu, pomaga zachować zdrowy sen, stosowany jako uzupełnienie diety m. in. w stanach napięcia nerwowego;
ziele męczennicy – męczennica (Passiflora incarnata) wspiera zdrowy, regenerujący sen i zapewnia wsparcie w zachowaniu relaksu.
Artykuł opracował dr farm. Marek Malinowski
Piśmiennictwo:
Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, Warszawa 1998
Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa, PWN, Warszawa 2000
Ocena właściwości uspokajających wybranych wyciągów roślinnych. Postępy Fitoterapii 3/2004